Ось вже три тижні як я закінчив стажування на базі клініки онкології університету Мансури. Дуже хотілось б поділитись кількома думками і враженнями про пройдене стажування та власне саму країну Єгипет.
Так, Єгипет – це не зовсім Україна, у багатьох значеннях. Перш за все, температура. Оскільки у Мансурі я провів весь серпень, стовпчик термометра міг підійматись до 40 і вище градусів на сонці, вночі ж нижче 25 градусів не було. Я спеку переношу чудово, якщо не забувати пити досить води та зайвий раз у полудень не висовувати свого носа під сонце, погода переноситься добре. Лікарня, як і всі палати, приймальне відділення та операційні, обладнані кондиціонерами, тому в приміщеннях температура оптимальна. Розраховувати на опади можна хіба взимку, і те, як пощастить.
База для стажування. Навчання медицині в Єгипті проходить англійською мовою, тому навіть якщо лікарі ведуть обговорення пацієнта арабською, ключові моменти все одно можна зрозуміти. Весь персонал клініки, від лікарів та резидентів до охорони лікарні дуже приязний, навіть якщо вони не володіють англійською, все одно від них можна почути: Hello! Welcome to Egypt! Більшість лікарів володіють англійською на розмовному рівні, часто можна почути класичний британський акцент.:) Оскільки моє стажування проходило в хірургічному відділенні, можливостей до практики було більш ніж достатньо. День операцій чергувався з днем прийому у відділенні. Такого дружелюбного відношення до студентів я не зустрічав ні в українських, ні в польських операційних. Навіть якщо студент має бажання зробити кілька вузлів або просто пошити рану чи потримати гачки на операцію, його допускають до операції та дають помитись. Зразу впала в очі різниця, що на асистування операцій ходять тільки дівчата, або хлопці не зацікавлені, абощо. Кількість проасистованих операцій, як і мастектомій, часткових та радикальних, тиреоїдектомій у різних варіаціях, операціях лапароскопічних, відкритих та ендоскопічних у моєму випадку йшла на десятки, по 3-4 щодня, наскільки вистачало сили в ногах вистояти та протистояти голоду перед обідом. Хірурги дуже вмотивовані вчити молодше покоління, від допусків до операцій та асистування до просто дружнього ставлення як і під час операцій, так і під час обходів, коли резиденти починають зависати від втоми. Цікаво, що під час першого року резидентури молоді лікарі беруть до 26 чергувань на місяць. Як вони згадують, що вдома з’являєшся раз на тиждень, переважно поспати. Скарги на перевантаження клінічною роботою та низькими зарплатами такі ж, як і в нашій медицині, вирішення схожі – приватна практика, або ж у ролі нашої Польщі або Німеччини у них виступає Великобританія, звідси і британські акценти та націленість молодих лікарів підтверджувати свій диплом на Туманному Альбіоні.
День на приймальному відділенні починався о 9.00. На 6 кабінетів з лікарями припадав потік з 140-150 пацієнтів, від оглядів по направленню, самозвернення, так і повторні огляди. Незважаючи на релігійну, мовну та культурну різницю, пацієнти та пацієнтки дуже дружелюбні, згодні потерпіти, поки ви шукатимете будь-яке ущільнення у грудях, у щитоподібній залозі або будь-де. Не варто боятись мовного бар’єру або паранджі, повага до вас як молодих лікарів на високому рівні. Також є можливість залишатись на нічні чергування, що включає вечірні огляди, з 20.00 до 12.00 або і 1.00, обговорення кейсів та просто спілкування з лікарями, часто поїдаючи традиційні єгипетські фалафелі зі закладу навпроти.
Чому саме Єгипет? Згоден, найсучаснішого обладнання на рівні європейських клініках вам не вдасться спостерегти у єгипетських операційних, проте можливостей до практики як молодий хірург у вас дуже багато. Для мене важливо було навчитись і master my surgical skills, що вдалось на ура. На мою думку та думку мого куратора, якщо я б залишився на стажуванні ще б на місяць, міг би виконувати мастектомії самостійно. Як би самі єгиптяни не відгукувались про свою медицину, у ній немає багатьох тих речей, які так не люблять у нашій – «подяка» у вигляді цукерок або грошей в халат, гордовитості старших лікарів та зумисла в конкуренції, показовості в організації та роботі. Окрім того, це зовсім інша культура. Під час стажування мені пощастило побачити святкування Курбан Байраму, мусульманського нового року, зі жертвоприношеннями на вулицях та калюжами крові опісля, побувати в найбільших мечетях Каїру, Александрії та Мансури, поспостерігати, як лікарі моляться на килимках в ординаторській між операціями. Це чудовий досвід, як і для молодого лікаря, так і для кращого досвіду міжкультурного розуміння, аби познайомитись з новими людьми, побачити знамениті місця Єгипту та просто гарно провести час за не такі вже і великі гроші!
#UMSAgoesSCOPE #UMSAexchanges #IFMSA-Egypt #IFMSA